Svetaines struktura
2022-01-25

Koncertinė kelionė į Liepoją (Latvija)

2017-09-21

Įdomu, kaip jaučiasi vargonininkas, rankomis vos vos pasiekiantis ketvirtąją klaviatūrą (manualą) senoviniuose vargonuose? Sakoma, kad kai tuo pačiu metu dar reikia groti ir kojomis, jausmas yra toks, kad pradedi slysti nuo vargonų suolo.

Tokį jausmą galėjau patirti savo kūnu, nes rugsėjo 18 d. Liepojoje koncertavau 13-ame tarptautiniame vargonų muzikos festivalyje Liepojos (Latvija) Švč. Trejybės Katedros vargonais.

Koncertas buvo skirtas kaimynams latviams pristatyti lietuvišką vargonų kultūrą, todėl programoje skambėjo Juozo Naujalio, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Vido Pinkevičiaus kūriniai.

Kaip žinia, Lietuvos didžiausi vargonai stovi VU Šv. Jonų bažnyčioje. Tai yra visiškai mechaniškas instrumentas, bet jis nėra pats didžiausias pasaulyje. Jis turi "tik" 64 registrus ir 3 manualus. O didžiausi pasaulyje mechaniniai vargonai laikomi būtent minėtieji vargonai Liepojoje, kurie turi net 131 registrą ir 4 manualus bei pedalus ir daugiau, kaip 7000 vamzdžių.

Beje, Liepojos vargonai, pradėti statyti 1779, o praplėsti 1885 metais, už didžiausius Lietuvos vargonus yra daugiau nei dvigubai didesni. Šie vargonai dėl savo reikšmės per istoriją tapo viso miesto simboliu, nes dėl didžiausių pasaulio vargonų vardo Liepoja varžėsi su įžymiaisiais Rygos Katedros vargonais. Liepoja laimėjo.

Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos
mokytojas Vidas Pinkevičius

Rėmėjai

Kunigas daktaras
Hans Friedrich Fischer

Karoso logo

 

Ponia Valdereza Lenktaitis