Svetaines struktura
2023-01-28

Australijos sceną jaukinosi baleto artistai

2011-11-09

2008 12 29
"Lietuvos žinios"

Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos baleto skyriaus diplomantai Kristina Gudžiūnaitė ir Voicechas Žuromskas gruodžio 3-17 dienomis dalyvavo Australijos baleto centro edukacinėje programoje. Australijoje vasara: tvieskia saulė, pučia permainingas okeano vėjas, kartais netikėtai palyja. Dabar - pačios ilgiausios metų dienos, kaip Lietuvoje švenčiant Jonines, tačiau ir čia artėja Kalėdos ir Naujieji metai. Pribloškia Sidnėjaus opera. Programa prasidėjo Australijos baleto mokykloje Melburne, kur Lietuvos ir Australijos moksleiviai, vadovaujami Australijos baleto mokyklos pedagogų, kartu atliko klasikinio šokio pamokas. Direktorė, buvusi Australijos baleto balerina Marylin Rowe pakvietė pažiūrėti choreografės Leigh Rowles pastatyto baleto "Spragtukas" repeticijų ir spektaklio. Balete dalyvauja 120 moksleivių, tai baigiamasis spektaklis prieš vasaros atostogas. Spektaklio choreografija išradinga, gerai pritaikyta pagal įvairaus amžiaus moksleivių galimybes. Puikiai parengti masiniai šokiai, solistų duetai bei solo. Antroji programos dalis vyko su Australijos baleto trupe Sidnėjaus operos rūmuose nuo gruodžio 7 iki 17 dienos. Patys rūmai, kurie pastatyti 1973 metais pagal danų architekto Joerno Utzono projektą, palieka pritrenkiamą įspūdį: jie lyg baltos burės iškilę virš vandens, puikiai dera su gamta ir senuoju Sidnėjaus tiltu. Beje, 2008 metų lapkričio 29 dieną sulaukęs 90 metų J.Utzonas mirė ir per jo atminimui surengtus renginius buvo pabrėžiama, kad architektas, suprojektavęs Sidnėjaus operą, dar gyvas būdamas pasistatė paminklą.

Sulaukė pasisekimo

K.Gudžiūnaitė ir V.Žuromskas klasikinio šokio trenažo pamokas atliko kartu su Australijos baleto trupe. Užsiėmimams vadovavo ir Davidas McAlisteris, kompanijos meno direktorius, buvęs baleto primarijus, kiti teatro pedagogai bei svečias iš Švedijos. Įdomu buvo bendrauti su D.McAlisteriu, prisiminti 1986 metus, kai jis šoko Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Jaunieji baleto artistai nemažai repetavo, o gruodžio 10 dieną kartu su Australijos baleto trupės artistais šoko garsiojoje Sidnėjaus operos scenoje. Jie atliko pas de deux iš Frederico Chopino baleto "Silfidė". Edukacinės programos direktorius baleto solistas Colinas Peasley moksleivius pristatė kaip specialiai kviestus pasirodymo svečius. C.Peasley pabrėžė, kad ypač įdomu matyti šį pasirodymą, mat kitais metais "Silfidė" bus Australijos baleto repertuare. K.Gudžiūnaitė ir V.Žuromskas sulaukė didelio pasisekimo. Į spektaklį buvo atvykę Australijos lietuvių.

Prasidėjo vasaros atostogos

Gruodžio 17 dieną trupė parodė paskutinį spektaklį ir išėjo šešių savaičių vasaros atostogų. Australijos baleto trupė pusę sezono šoka Sidnėjaus operos rūmuose, pusę Melburno operos teatre. Anot pačių artistų, Sidnėjaus operos scena per maža ir nepatogi šokti: tik viena repeticijų salė, dalis orkestrinės pakišta po scena, dėl to didelius spektaklius, tokius kaip "Miegančioji gražuolė", atlieka du orkestrai. Vieną veiksmą groja vienas, kitą - kitas, mat muzikantai ilgiau pagroję nebegirdi patys savęs. Melburno operos teatro scena daug didesnė, yra kelios repeticijų salės ir jis patogesnis artistams. Nepaisant viso to, Sidnėjaus opera daro didžiulį įspūdį, o Melburno operos teatras toks, kokių daug pasaulyje.

Lietuvos baleto bičiulė

Šios programos įgyvendinimas - Ramonos Ratas-Zakarevičienės nuopelnas. 1949 metais R.Ratas-Zakarevičienė su tėvais atvyko į Australiją. 1956 metais baigė Aukštąją Karališkąją šokio akademiją, dirbo "The Elizabethan Thetre Opera Ballet Company", "Borovansky Ballet Company", o 1962 metais, įsikūrus Australijos "Ballet Company", buvo pakviesta dirbti baleto soliste. Kai 1964 metais į trupę atvyko baleto genijus Rudolfas Nurijevas, dirbo kartu su juo, pusę metų gastroliavo Anglijoje, Prancūzijoje, Danijoje, Vokietijoje, JAV. R.Ratas Australijos baleto trupėje šoko dešimt metų. Vėliau dėstė įvairiose baleto mokyklose, privačiose studijose, organizavo tėvo, garsaus dailininko Vaclovo Rato darbų parodas Australijoje ir JAV. 1989 metais pradėjo dirbti drabužių dizainere, savo kolekcijas sėkmingai pristatė Paryžiuje, Londone, Niujorke, Madride ir kitur. Įgyvendino ne vieną Australijos ir Lietuvos meno projektą. 1998 metais R.Ratas-Zakarevičius ir Jurgis Žalkauskas įsteigė Lietuvos baleto bičiulių draugiją, kuri šiuo metu švenčia savo dešimties metų sukaktį. Šių iškilmių proga buvo surengtas iškilmingas koncertas, kuriame dalyvaus folkloro ansamblis "Sutaras" iš Lietuvos, "Saduto" lietuviško folkloro grupė iš Londono, šokio teatro "Aura" solistė Lina Podziukaitė. Baleto šokėjams K.Gudžiūnaitei ir V.Žuromskui teko pagrindinis renginio krūvis. Išvakarėse šokėjai dalyvavo XXV Australijos lietuvių dienų kultūros ir sporto šventės atidaryme. Lietuvos baleto artistai Australijoje pasirodė pirmą kartą.

Petras Skirmantas  

Rėmėjai

Kunigas daktaras
Hans Friedrich Fischer

Karoso logo

 

Ponia Valdereza Lenktaitis