- Titulinis
- Skyriai
- Dailės skyrius
- Parodos
- CINKO grafika
Paroda Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos "Lenktojoje" galerijoje 2023 m. vasario 21 d. - kovo 31 d.
Parodos kuratorius Linas Blažiūnas:
CINKAS (vokiškai „zinke“) - reiškia „spygliuotas“, žymi dygliuotas cinko kristalų formas. Tai minkštas metalas, tačiau atsparus oro veikimui, lengvai tirpstantis rūgštyje ir šarmuose. Cinkas buvo naudojamas Romoje ir Kinijoje daugiau nei prieš 2000 metų kaip žalvario, kuris yra cinko ir vario lydinys, komponentas. Romėnai ir kinai lydydavo cinko rūdas, pvz., kalaminą (cinko karbonatą) su variu, kad gautų žalvarį, naudotą monetoms, indams, šarvams ir papuošalams gaminti. Indijoje cinką mokėta gaminti jau XII -XVI a. Iš ten jo gamyba persikėlė į Kiniją. 1546 m. Europoje cinkas buvo pripažintas atskiru metalu. 1743 m. Bristolyje, Jungtinėje Karalystėje, buvo įkurta pirmoji Europoje cinko lydykla.
Dabar maždaug trys ketvirtadaliai cinko sunaudojama kaip danga, apsauganti geležį ir plieną nuo korozijos (cinkuotas metalas). Taip pat cinkas yra labai svarbus gumos ir vaistų gamybai.
Grafikoje cinkas yra daugiausiai naudojamas giliosios spaudos technikoms (ofortas, akvatinta, minkštas lakas, sausoji adata ir kitos technikos). Šioje parodoje pristatomos cinko plokštės, ant kurių yra atliktos daugiausiai oforto ir akvatintos technikos. Kolekciją sudaro įvairaus laikotarpio 10–12 kl. mokinių grafikos darbai. Šalia klišių1 rodomi ir estampai2, tačiau ne kiekviena klišė turi savąjį. Parodoje yra dvylika estampų, kurie turi ekspozicijoje išsibarsčiusiais savo klišes. Įdėmiai pažvelkite ir atraskite šias poras!
Kviečiu patyrinėti cinko plokščių paviršius ir jų atspaudus priklijuotus ant lentų, kuriose yra užsilikusi bene visa mokyklos grafikos istorija.